Skip to main content

Taras drewniany vs. taras kompozytowy – na co postawisz w przyszłym roku?

Pogoda za oknem z dnia na dzień zmienia się diametralnie. Coraz częściej zapominamy o wygrzewaniu się na tarasie. Ale co z Twoim tarasem, kiedy za kilka miesięcy wyjdziemy w poszukiwaniu oznak wiosny? Marzysz o dopracowanym, pasującym do przestrzeni tarasie, który jednocześnie będzie funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu? Dlaczego warto zainwestować w taras z desek? Jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze – taras drewniany czy taras kompozytowy?

taras drewniany w kolorze brązowym

Taras drewniany – wady i zalety produktu

My sezonu tarasowego absolutnie nie zamykamy, bo cały czas realizujemy wspaniałe projekty! Dopóki mróz i śnieg nie pokrzyżują nam planów, wspaniałe tarasy i werandy u naszych Klientów będą powstawać! Przejdźmy do rzeczy. Jaki taras będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb?

Do wyboru masz kilka rodzajów tarasów. Jednym z nich jest taras drewniany. Miłośnicy naturalnych materiałów z pewnością upodobają w nim sobie miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Drewno jest przyjemne i ciepłe, ale nie nagrzewa się podczas upałów, co daje nam komfort podczas użytkowania. Na uwagę zasługuje też efekt estetyczny. Taras drewniany doskonale współgra z naturą w ogrodzie. Idealnie łączy się z roślinnością i stwarza dla niej pewnego rodzaju kontrast.

Warto jednak zwrócić uwagę, że taras drewniany wymaga od nas trochę więcej zaangażowania. Przynajmniej raz do roku powinniśmy wyczyścić i zaolejować taras drewniany. Tylko w ten sposób utrzymamy go w dobrym stanie przez lata.

Taras drewniany – jak wybrać rodzaj drewna?

Warto pamiętać, że taras drewniany będzie każdego dnia wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór drewna. Na taras najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne lub modrzew. Jest to drewno o odpowiednim stopniu wytrzymałości i twardości, zachowujące wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto mieć na uwadze specyfikę drewna, jeśli zabieramy się do montażu tarasu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnej ekipy, która zna się na montażu tarasu drewnianego i wykona pracę fachowo.

Taras kompozytowy – wady i zalety produktu

Taras kompozytowy to doskonała alternatywa dla osób, którym podoba się efekt drewnianego tarasu, ale doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom drewna. W tym przypadku taras kompozytowy będzie świetnym kompromisem. Czym jest taras kompozytowy?

Kompozyt to materiał posiadający mączkę drzewną, lecz pozbawiony większości wad drewna. W połączeniu z tworzywami syntetycznymi i dodatkami uszlachetniającymi, tworzy materiał odporny na uszkodzenia, rozwarstwienia, pęcznienie, bakterie, grzyby i szkodliwe warunki atmosferyczne. Idealny? Niezupełnie. Oczywiście jak wszystko, taras kompozytowy ma swoje małe mankamenty – z czasem może się delikatnie rysować. Niemniej jednak możemy takie zarysowania dość szybko usunąć za pomocą szczotki drucianej czy papieru ściernego. Taras kompozytowy to dobre wyjście, jeśli miejsce jego montażu jest choć trochę zadaszone lub nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie intensywnego słońca, gdyż może się nagrzewać. Nie dla wszystkich jednak jest to mankament.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że taras kompozytowy jest prosty w montażu. Układanie desek przebiega sprawnie, gdyż opiera się na zastosowaniu gotowych systemów montażowych. Zakup tarasu kompozytowego wyposaża inwestora we wszystkie komponenty, potrzebne do bezproblemowego montażu. Oczywiście można także poprosić o pomoc wykwalifikowany zespół montażystów.

taras kompozytowy w kolorze brązowym

Taras kompozytowy – co z impregnacją?

Teoretycznie taras kompozytowy nie wymaga impregnacji. Jednakże, jeśli chcemy zachować go w dobrej kondycji, a sam materiał wystawiony jest na działanie czynników atmosferycznych, warto raz na jakiś czas zastosować specjalny środek do impregnacji i renowacji tarasów kompozytowych.

Taras kompozytowy vs. taras drewniany – co wybrać?

To, na jaki taras postawisz, zależy wyłącznie od indywidualnych czynników:

  • czasu, który możesz poświęcić na impregnację tarasu,
  • względów estetycznych,
  • praktycznych aspektów każdego z rodzajów tarasu,
  • lokalizacji tarasu i stopnia jego nasłonecznienia,
  • budżetu, który posiadasz na zakup tarasu,
  • chęci samodzielnego montażu.

Przeanalizuj dokładnie wszystkie za i przeciw, a jeśli potrzebujesz porady odnośnie wyboru tarasu, skontaktuj się z naszym doradcą handlowym na www.deskadesign.pl/kontakt