Skip to main content

FISZKI | 1. Tarasy: 4. jak dbać o taras z drewna i kompozytu

[vc_toggle title=”Czym są FISZKI Deska Design? `{`rozwiń`}`” style=”arrow” color=”juicy_pink” size=”lg”]
Czym są FISZKI Deska Design?
FISZKI to najprościej wiedza w pigułce pozyskana od specjalistów.
Naszą wiedzę i doświadczenie pragniemy przekazać  naszym klientom, by poprawić komunikacje i rozszerzyć wiedzę o produkcie.
Na początku każdego tygodnia będziemy publikować nowe FISZKI. Dlatego zapraszamy do SUBSKRYPCJI. 
Serie otwieramy aktualnym tematem czyli FISZKI: tarasy 
[/vc_toggle][vc_toggle title=” Seria FISZKI Deska Design | Tarasy” style=”arrow” color=”juicy_pink” size=”lg” open=”true”]
1. jaki taras wybrać | publikacja 25.06 > CZYTAJ 
2. montaż tarasu | publikacja 02.07 > CZYTAJ
3. deska naturalna i kompozytowa – wady i zalety | publikacja 9.07 > CZYTAJ
4. jak dbać o taras z drewna i kompozytu | publikacja 16.07 > CZYTAJ
[/vc_toggle]
[edgtf_section_title type=”standard” position=”center” title_tag=”h3″ disable_break_words=”no” title=”FISZKI: STREFA WIEDZY ▶ 1. TARASY: 4. jak dbać o taras z drewna i kompozytu” title_break_words=”3″]

Jak dbać o taras z deski naturalnej i kompozytu?
Latem chętnie spędzamy długie godziny na tarasie. Wypoczywamy na nim, przyjmujemy znajomych na popołudniowej herbacie, jemy obiady i bawimy się z dziećmi. Jednak, aby cieszyć się z komfortu wypoczynku na tarasie wykonanym z drewna lub kompozytu przez długie lata, musimy pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i konserwujących, które pozwolą na zachowanie tarasu w czystości oraz dobrym stanie technicznym jeszcze przez kolejne sezony.

[vc_single_image image=”19404″ img_size=”full” alignment=”center”]

Jak dbać o taras z deski kompozytowej?
Deska kompozytowa jest o wiele mniej wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację niż ta z naturalnego drewna. Nie oznacza to jednak, że można ją pozostawić bez jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest jej regularne czyszczenie w przypadku zwykłych zabrudzeń np. kurzu, a także szybkie działanie w przypadku zaplamienia tłuszczem czy jedzeniem.
Do regularnego czyszczenia można stosować delikatne szczotki lub myjki ciśnieniowe (do czyszczenia deski kompozytowej nie powinno się stosować ciśnienia większego niż 100 bar, a minimalna odległość dyszy od czyszczonej powierzchni powinna wynosić ok. 40 cm). W odróżnieniu od naturalnych desek kompozytowe nie będą natomiast wymagały impregnacji czy zabezpieczenia powierzchni olejem bądź lakierem.

W czasie pierwszego okresu użytkowania

na powierzchni kompozytu mogą pojawić się zacieki po deszczu. Powinny one zniknąć samoistnie po kilku tygodniach. Jednak można je też usunąć przy pomocy wełny stalowej. Przy użytkowaniu kompozytu należy uważać szczególnie na plamy z oleju, które są trudne do usunięcia. Jeżeli na powierzchni deski kompozytowej pojawi się trudne do usunięcia przy pomocy wody zabrudzenie, należy zastosować specjalistyczny preparat do czyszczenia kompozytu. Jest on polecany właśnie do stosowania na plamy z oleju i innych tłuszczy, a także węgla. Warto tutaj wspomnieć, że po czyszczeniu, szczególnie przy pomocy szczotki czy stalowej wełny, miejsce poddane czyszczeniu może przez jakiś czas być nieco jaśniejsze od całej powierzchni, jednak z czasem koloryt powinien się wyrównać.

[product_category per_page=”4″ columns=”4″ orderby=”” order=”” category=”tarasy”]

Częstym problemem w czasie użytkowania desek kompozytowych

okazują się zarysowania, powstałe najczęściej w czasie przesuwania mebli. Można je usunąć przy zastosowaniu papieru ściernego lub miękkiej szczotki drucianej. Ruchy należy wykonywać równolegle do ryfli na desce.
Jeżeli chcemy, aby podłoga tarasu z deski kompozytowej miała ładny, jednolity kolor to musimy pamiętać o tym, że swój ostateczny kolor może ona uzyskać nawet po 60 dniach ekspozycji na światło słoneczne. Co to oznacza? Jeżeli będą na niej ustawione meble, doniczki czy inne przedmioty zasłaniające część powierzchni lub rzucające na nią cień, może okazać się, że w niektórych miejscach jest ona jaśniejsza od pozostałych. Aby tego uniknąć, w miarę możliwości, co jakiś czas należy zmieniać miejsce przedmiotów ustawionych na tarasie. Po dłuższym czasie użytkowania tarasu, kiedy kolor desek może nieco przyblaknąć, można zastosować specjalny preparat – renowator, który poprawi ich kolor i będzie chronił przed zabrudzeniami.

 

O pielęgnacji tarasu z kompozytowych desek należy pamiętać również zimą. Przede wszystkim trzeba uważać na to, aby nie zalegał na nim śnieg. Do oczyszczenia tarasu ze śniegu można używać plastikowej łopaty. Lepiej unikać rozpuszczania śniegu przy pomocy soli, gdyż może ona zniszczyć strukturę deski, co wpłynie nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim wytrzymałość.

 

W jaki sposób dbać o taras wykonany z naturalnego drewna?

Naturalne drewno to niezwykle wymagający, ale też wdzięczny materiał. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, taras z niego wykonany będzie nam służył przez długie lata. Podstawą zachowania drewna w dobrej kondycji jest jego regularne czyszczenie i impregnowanie, a także konserwacja nawierzchni. Dobierając środki, którymi będziemy czyścić czy zabezpieczać powierzchnię tarasu, musimy zwrócić uwagę na zalecenia producenta desek i gatunek drewna, gdyż poszczególne rodzaje drewna mogą wymagać odmiennych rodzajów środków pielęgnacyjnych.

 

 

Oto najważniejsze kroki, jakie musimy podjąć, aby cieszyć się pięknym drewnianym tarasem przez długi czas:

regularne usuwanie zabrudzeń

regularne czyszczenie z codziennych zabrudzeń np. kurzu czy piachu, pozwoli uniknąć mikrouszkodzeń w fakturze drewna i zarysowań, dzięki temu unikniemy też osadzania się brudu w szczelinach pomiędzy deskami czy w trudno dostępnych miejscach. Do czyszczenia powierzchni z liści czy piasku można użyć delikatnej szczotki, zaś do oczyszczenia tarasu z większych zabrudzeń, szczególnie po okresie zimowym, warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Przy silnych zabrudzeniach można zastosować środek czyszczący przeznaczony do drewna lakierowanego lub olejowanego;

impregnacja drewna

impregnacja jest zabiegiem, który pozwala zwiększyć odporność drewna na czynniki, które stanowią dla niego zagrożenie – w szczególności wilgocią, rozwojem mikroorganizmów (mech, pleśń, grzyby), szkodnikami, a także warunkami atmosferycznymi. Do desek użytkowanych na zewnątrz zaleca się stosowanie impregnacji ciśnieniowej, która jest wykonywana przez specjalistów przy pomocy urządzenia pracującego pod wysokim ciśnieniem. Jeżeli sami chcemy wykonać impregnację, należy wybrać preparat, który można nałożyć przy pomocy pędzla. Przy stosowaniu impregnatów należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta co do sposobu nakładania, a także czasu schnięcia oraz ponownej impregnacji. Zawsze po zimie warto sprawdzić stan drewna, a gdy się to okaże konieczne, wykonać od nowa impregnację wybranego miejsca. Warto tutaj pamiętać, że najlepszym okresem na wykonanie impregnacji drewna oraz wszelkich prac renowacyjnych jest późna wiosna, gdyż optymalna temperatura do wykonywania tego typu prac to 5-20 stopni Celsjusza;

zabezpieczenie powierzchni drewna

tutaj można zdecydować się na olejowanie lub lakierowanie. Jednak w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz z reguły zaleca się stosowanie olejowania, gdyż lakier pod wpływem wilgoci i zmian temperatury może łuszczyć się, co wpływa nie tylko na zabezpieczenie drewna, ale i na jego estetykę. Olejowanie należy powtarzać średnio dwa razy do roku – najlepiej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu letniego. W przypadku powierzchni lakierowanych, renowację można powtórzyć nawet po kilku sezonach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia powierzchni lakierowanej, konieczne będzie wcześniejsze odświeżenie całego tarasu, zaś w przypadku olejowanej powierzchni prace można ograniczyć jedynie do naruszonej powierzchni;

 

 

 

 

Przy projektowaniu tarasu, warto zastanowić się nad jego zadaszeniem, co w dużej mierze pozwoli ochronić jego powierzchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem (szczególnie gdy taras jest położony od strony południowej lub południowo-zachodniej) czy zawilgoceniem, a także zbieraniem się śniegu czy tworzeniem lodu w okresie zimy.

[huge_it_portfolio id=”5″]

INNE TEMATY

[edgtf_blog_list type=”boxed” number_of_columns=”3″ space_between_columns=”small” order_by=”rand” order=”ASC” featured_image=”yes” image_size=”landscape” title_tag=”h6″ post_info_section=”no” pagination_type=”load-more” number_of_posts=”3″ category=”nowosci” excerpt_length=”20″]