Harmonogram prac wykończeniowych:
od czego zacząć i jak nad wszystkim zapanować
Podczas pracy z klientami zauważyłam, że prawie każdy z nich chce jak najszybciej zakończyć wszystkie roboty remontowo-wykończeniowe.
Dla większości z nich najbardziej interesującym momentem jest dobór kolorów na ściany, wybór mebli wolno stojących i oświetlenia.
Żeby jednak dotrzeć do tego momentu, trzeba przejść przez mniej przyjemne – dla niektórych – etapy.
Jest to ważne zarówno przy projektowaniu, jak i przy samej docelowej realizacji projektu.
Po zakończeniu etapu projektowego nadchodzi pora, aby do naszego mieszkania weszła ekipa budowlana.
Chcąc jak najbardziej przybliżyć sposób postępowania przy urządzaniu mieszkania, założyłam sytuację,
w której kupujemy mieszkanie i okazuje się, że zaproponowany na przykład przez dewelopera układ funkcjonalny nam nie odpowiada i zmieniamy w lokalu dosłownie wszystko.
Usiądźmy na chwilę i zastanówmy się, od czego zacząć, aby:
• rozpocząć prace od najbardziej inwazyjnych i tzw. brudnych
robót,
• kolejne etapy ze sobą nie kolidowały,
• wykonana już praca i użyte materiały nie zostały zniszczone
przez to, że zrobiliśmy coś w odwrotnej kolejności.
Ściany, wypusty elektryczne i podejścia hydrauliczne
Na początku wykonujemy zmiany w ścianach działowych:
rozprowadzamy wypusty elektryczne i podejścia hydrauliczne według projektu.
Choć drzwi montowane są właściwie na końcu prac, dobrze by było, żebyśmy na tym etapie je wybrali i zamówili.
Jest to związane z tym, że każdy producent ma określone wymiary otworów, do jakich pasują jego produkty.
Dzięki temu informację tę można odpowiednio wcześnie przekazać na budowę i uniknąć sytuacji, w której
– po zamontowaniu podłogi
– okaże się, że trzeba wprowadzić w murach zmiany, które ze względu na podłogę będą nie do zrealizowania.
Poza tym pamiętajmy o tym, że niektórzy producenci stolarki zastrzegają sobie nawet 10 tygodni na realizację zamówienia.
Warto przy okazji skupić się na podłogach i również w tym momencie zaprosić do swojego mieszkania montażystę ze sklepu,
Warto przy okazji skupić się na podłogach i również w tym momencie zaprosić do swojego mieszkania montażystę ze sklepu, w którym chcemy zamówić podłogi, aby ten dokonał pomiaru mieszkania. Jeśli zamawiamy podłogę drewnianą, montażysta sprawdzi również wylewkę i ewentualną potrzebę wykonania dodatkowej warstwy poziomującej.
Jeżeli będzie taka potrzeba, jest to idealny moment na wykonanie takich prac. Warto także pamiętać, że decydując się na posadzkę drewnianą, należy sprawdzić jej twardość, ponieważ może wystąpić potrzeba wzmocnienia jej krzemianami oraz specjalną chemią wzmacniającą jastrych.
Łazienka
Gdy tylko zamkniemy wyżej opisany etap, możemy przystąpić do wykończenia łazienki. W łazience najpierw układane są kafle na ścianie i posadzce, następnie są fugowane. Na końcu montowana jest ceramika i armatura.
Podłoga
Przed ułożeniem paneli laminowanych, drewnianego parkietu czy drewnianej posadzki podłoga (posadzka) w mieszkaniu musi być dokładnie odkurzona z wszelkich nieczystości i pozostałości po remoncie. Po montażu wybranej podłogi mieszkanie nabiera charakteru i z placu budowy zamienia się w przestrzeń, w której można już zamieszkać. Aby się jednak wprowadzić, należy jeszcze dopiąć kilka szczegółów.
Malowanie i okładziny ścienne
W zależności od liczebności ekipy budowlanej równocześnie z wykańczaniem łazienki możemy malować mieszkanie i wykonywać okładziny ścienne: tapety, płyty betonowe, tynki dekoracyjne, cegły itp. Warto to zrobić jeszcze przed ułożeniem podłogi ze względu na ryzyko zabrudzenia podłogi farbą czy zaprawą dekoracyjną albo z powodu obawy o uszkodzenie podłogi przy układaniu cegieł dekoracyjnych. Nie warto ryzykować i lepiej zrobić to przed założeniem podłogi.
Meble stolarskie
Na meble stolarskie trzeba
czekać około 6–8 tygodni, co
zależy od materiału, z którego
zostaną wykonane meble.
Załóżmy, że wygląd mebli stolarskich został ustalony na etapie projektowym. Meble wykonane przez stolarza są elementami przygotowanymi na wymiar, w związku z tym nie ma mowy o tym, aby stolarz dokonał pomiaru wcześniej niż po ułożeniu podłogi. Na meble stolarskie trzeba czekać około 6–8 tygodni, co zależy od materiału, z którego zostaną wykonane meble, a także od wielkości zabudowy i zaplanowanej liczby takich mebli w mieszkaniu.
Zamówienie mebli wolno stojących i oświetlenia
W czasie, gdy stolarz przygotowuje meble zamówione na wymiar, możemy zająć się zamówieniem pozostałych mebli gotowych. Obecnie większość mebli i elementów oświetlenia jest dostępna od razu po zamówieniu z czasem dostawy do maksymalnie czterech tygodni. Takie zamówienie można także złożyć wcześniej, ponieważ wiele sklepów meblowych może przechować nasze zamówienie w swoim magazynie i dostarczyć w dogodnym dla nas terminie, w ramach odpowiednich ustaleń.
Drzwi i listwy przypodłogowe
Dlaczego łączę te kwestie? Ponieważ mają wspólny mianownik
– powinny być zamontowane zaraz po montażu mebli stolarskich.
• Drzwi – ze względu na to, aby skrzydła nie zostały uszkodzone podczas przenoszenia mebli.
• Listwy – żeby idealnie dochodziły do zabudowy stolarskiej i ościeżnic drzwi.
Dekoracja okien
Gdy wszystkie meble i elementy oświetleniowe przez nas zamówione znajdują się w mieszkaniu, warto zaprosić do siebie firmę profesjonalnie szyjącą zasłony i firanki – oczywiście w zależności od idei projektowej. Jeśli w naszym projekcie znalazły się rolety czy żaluzje, należy zaprosić do siebie fachowca, który odpowiednio wymierzy wielkość tych dekoracji. Materiały, które mają znaleźć się w oknach, powinno się wybierać na końcu urządzania wnętrza, by pasowały one do kolorów tapicerek oraz innych elementów znajdujących się w mieszkaniu.
Proces wykańczania i urządzania mieszkania bywa stresujący, ale jeśli wszystko zostanie odpowiednio zaplanowane, to nie przysporzy on wielu problemów.
Powodzenia!
Od 2015 roku prowadzi własną pracownię projektową masz design Magdalena Szwedowska. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Architekturą wnętrz zajmuje się od 2008 roku. Swoje doświadczenie zdobywała w trójmiejskich pracowniach projektowych.