Skip to main content

Jesień to wymagający czas, nie tylko ze względu na zmieniającą się diametralnie pogodę po lecie, ale także z uwagi na przydomowe prace. Po letnim spędzaniu czasu na świeżym powietrzu nastał czas na porządki, m.in. na tarasie. Jakie zabiegi powinniśmy wykonać, będąc właścicielami drewnianych desek? Jak zabezpieczyć taras na zimę, aby aż do wiosny zachował się w nienaruszonym stanie?

Jak zabezpieczyć taras wczesną jesienią?

Warto pamiętać, że wczesna jesień to doskonały czas na rozpoczęcie prac konserwacyjnych. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że nadal mamy do czynienia ze słonecznymi dniami, a temperatury nie są jeszcze tak niskie w ciągu dnia. Od czego właściwie zacząć? Przede wszystkim od sprawdzenia, czy w naszych deskach tarasowych nie pojawiły się znaczne ubytki. Jeśli jakiekolwiek czynniki miały wpływ na kondycję deski i jest to dość mocno widoczne, warto taką deskę po prostu wymienić, aby jej uszczerbek nie miał wpływu na konstrukcję tarasu i komfort korzystania z niego.

Przygotowanie tarasu do konserwacji

Zanim przejdziemy do samego procesu konserwacji tarasu musimy pamiętać, że przed nałożeniem jakiegokolwiek preparatu, taras należy dokładnie oczyścić oraz (jeśli takowa jest nałożona) zeszlifować warstwę lakieru czy jakiegokolwiek innego zabezpieczenia. Preparat zawsze nakładamy na surowe drewno, bo tylko wówczas możemy osiągnąć maksymalną ochronę materiału. Do tych zabiegów można wykorzystać m.in. szczotkę, która dokładnie oczyści zagłębienia w materiale, a także papier ścierny, który usunie poprzednią warstwę.

Konserwacja tarasu – olejowanie deski drewnianej

Gdy powierzchnia tarasu będzie już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do nakładania preparatu. Jak wybrać? My zazwyczaj zalecamy Klientom produkty rekomendowane przez producenta tarasu. Wówczas polegamy na doświadczeniu i wiedzy ekspertów oraz odpowiednio skoncentrowanych składnikach produktu. Pamiętajmy też, aby wybrać odpowiednią porę na tego typu prace. Nie powinien być to ani zbyt wietrzny, ani deszczowy dzień. Ponadto powinniśmy unikać nakładania oleju w pełnym słońcu na bardzo rozgrzaną powierzchnię. Najlepiej więc wybrać porę popołudniową, kiedy słońce jest już dużo łagodniejsze. Przed użyciem oleju warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

 


Dlaczego warto olejować taras na zimę?

Olejowanie tarasu niesie za sobą wiele zalet, szczególnie dla kondycji samego materiału. Przede wszystkim wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją przed wilgocią, mrozem, rozwojem grzybów i innych drobnoustrojów. Deska po olejowaniu staje się gładka i nie przyjmuje wilgoci.  Istotne są również względy estetyczne –  deski tarasowe po olejowaniu odzyskują swój kolor oraz uwydatnia się unikatowy zarys słojów.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnych produktów do konserwacji swojego tarasu lub kompleksowej usługi zabezpieczenia tarasu przed zimą, skontaktuj się z nami poprzez zakładkę kontakt.

Do zobaczenia jesienią w Deska Design!