Skip to main content

Wiosną przyroda budzi się do życia, a my razem z nią. Zaczynamy porządkować i planować prace za domem. Ich nieodłącznym elementem jest galanteria ogrodowa. Są to wszelkie konstrukcje umilające oraz ułatwiające owocny pobyt w ogrodzie, czyli m.in. domki, huśtawki i pergole. Z czego je wykonać, aby służyły latami?

O ogród trzeba dbać. Wie to każdy, kto choć raz był u dziadków na działce. Żeby prawidłowo się o niego zatroszczyć potrzebne są wiedza, doświadczenie, ale i odpowiednie narzędzia. Wszelkie sprzęty używane w ogrodzie do najczystszych nie należą. Trzymanie ich w pomieszczeniach mieszkalnych nigdy nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, po ciężkiej pracy w ogrodzie fajnie jest zjeść zasłużony posiłek — najlepiej z grilla oczywiście, który również należy gdzieś po wszystkim schować. Odpowiedź stanowi wolnostojący domek na narzędzia, umożliwiający wygodne przechowywanie ogrodowego dobytku w jednym miejscu. Oszczędza przestrzeń i czas, a dodatkowo — może być ozdobą otoczenia. Nagrzewający się „barak” z blachy falistej to nie jedyne rozwiązanie.

 

 

Interior of wooden gardening shed with neatly arranged tools

Buduj z drewna konstrukcyjnego

Mokra tarcica to najtańsze drewno, które schnie pod gołym niebem. Przemawia za nim atrakcyjna cena i na tym kończą się pozorne zalety. Dlatego certyfikowane drewno konstrukcyjne C24 jest zawsze suszone komorowo. Dzięki temu to materiał godny zaufania, o sprawdzonej nośności i odporności. Jeśli budujemy z drewna, nawet w przydomowym ogrodzie, to nie warto na nim oszczędzać. Różnicę zobaczymy gołym okiem po pierwszych wahaniach pogody. Mokre drewno odkształca się, pęka i gnije. Certyfikowane nie.

„Budowę wytrzymałego domku narzędziowego zaczynamy od zakupu certyfikowanego drewna konstrukcyjnego. Na zewnątrz potrzebna będzie podbitka świerkowa, która posłuży nam za elewację. Przyda się też kolorowa lazura do jej impregnacji, aby drewno zaraz nie poszarzało od promieniowania UV i zachowało swoje walory przez cztery pory roku. Przecież nie będziemy go rozbierać na koniec wakacji i za rok składać od nowa. W tym celu sprawdzi się lazura olejna Saicos, która różni się od standardowego oleju tym, że posiada w składzie biocydy. Chronią drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, zgnilizną oraz pleśnią, a w ogrodzie zazwyczaj panuje wilgoć. Zaimpregnowany domek odwdzięczy się pięknym wyglądem i długotrwałym użytkowaniem.” — mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska

Parafrazując popularne powiedzenie — im dalej w ogród, tym więcej sprzętów. Motyka, łopata i wąż ogrodowy to nie wszystko, co będzie nam potrzebne.

 

„Jeżeli planujemy przechowywać w domku drogi grill, traktorek ogrodowy, robota koszącego, elektronarzędzia lub inne cenne przedmioty — warto pokusić się o malowanie maszynowe połączone z impregnacją przeciwogniową (NRO). Warto wiedzieć, że kupując drewno DeskaDesign możemy zamówić ją od razu. Wybieramy wówczas 1 z 7 kolorów lazury i odbieramy materiały zabezpieczone w klasie niepalności B-s2d0, a nawet B-s1d0. Gotowe do montażu. Dotyczy to desek elewacyjnych (w tym podbitek i łat), desek tarasowych (z modrzewia syberyjskiego oraz świerku), jak i całej gamy drewna konstrukcyjnego (litego, KVH, BSH). No cóż, przezorny zawsze ubezpieczony.” — podpowiada Sławomir Perliński z JAF Polska

 

Roof of beams gazebo under a canopy

 

 

Nic się nie marnuje

Czy słyszeliście, żeby ktoś z Waszych znajomych był fanem metalowych płaskowników lub szlifowania betonu? No chyba, że zawodowo robi wylewki, ale to co innego. Za to na pewno macie wśród swoich przyjaciół sympatyka drewna, który lubi majsterkować. Mało tego, sami jesteście pasjonatami tego szlachetnego materiału. Wynika to z naturalnego charakteru i prostoty obsługi.

 

Allotment and garden shed

Obróbka drewna kojarzy się bardziej z odprężającym hobby, aniżeli przemysłowym procesem. W przeciwieństwie do metalu — nie trzeba niczego spawać z butlą wybuchowego gazu. Nawet drewniane wióry (w przeciwieństwie do opiłków) są miłe w dotyku. Dlatego do budowy małej architektury ogrodowej możecie przystąpić bez stalowej konstrukcji. Zamiast tego warto zakupić certyfikowane drewno budowlane, z którego wykonacie również solidną pergolę, carport, huśtawkę dla dzieci, albo i cały plac zabaw. Nie musicie też nic betonować. Potrzebujecie większe donice? Wystarczy sięgnąć po deski pozostałe z budowy tarasu i zbić je samemu. Z drewnem nic się nie marnuje, a raz użyte materiały można wykorzystać ponownie.

Jeśli tej wiosny nie chcecie się nudzić — zapraszamy do DeskaDesign po zaopatrzenie już teraz. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, pogoda za oknem oraz powierzchnia posiadanej działki. Do dzieła, ku chwale ogrodu!

 

 

 

 

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat desek tarasowych, zapraszamy Cię do zakładki KONTAKT!
Zapraszamy także na nasze Social Media po więcej realizacji!

 

     DeskaDesign Facebook     DeskaDesign Instagram     DeskaDesign TikTok     DeskaDesign YouTube