Skip to main content
PORADNIK

Czym myć drewnianą podłogę?

Podłoga drewniana – marzenie każdego, kto chce poczuć się w swoim domu wyjątkowo!

Materiał ten jest bardzo trwały i solidny, jednak jego żywotność zależy w dużym stopniu od tego, jak podchodzimy do kwestii jego pielęgnacji i konserwacji. Już na wstępie pragniemy zaznaczyć, że podłoga drewniana wymaga od nas specjalnego traktowania. Musimy mieć tego świadomość, decydując się na właśnie taką powierzchnię w swoim domu. Czym myć podłogę drewnianą, jak uchronić ją przed czynnikami zewnętrznymi i jaki płyn do podłóg drewnianych będzie najlepszy? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Miłej lektury!

Na co narażona jest podłoga drewniana?

Zacznijmy od tego, z jakimi przeciwnikami musi się mierzyć podłoga drewniana każdego dnia. Jej głównym wrogiem jest piasek! Oj, nie lubią się te dwa naturalne materiały. Niestety piasek może wyrządzić powierzchni drewnianej mnóstwo krzywdy. I o ile na początku podłoga drewniana nie daje tego po sobie poznać, z czasem nabiera mnóstwo niesprzyjających cech – mikrouszkodzeń, zarysowań, wgłębień. Nie wygląda to zbyt estetycznie i nie wpływa pozytywnie na kondycję desek.

Podobnie jest z kobiecymi obcasami, lecz w tym przypadku znacznie szybciej widać uszkodzenia parkietu. Obcas potrafi zrobić w parkiecie widoczne wgłębienia, które trudno jest później jakkolwiek zakamuflować. Podłoga drewniana nie jest więc idealnym rozwiązaniem do garderoby, korytarza czy salonu, w którym dość często urządzamy imprezy w zaciszu domu. Niejedna miłośniczka wysokich butów wyrządzi na swojej drewnianej podłodze więcej krzywdy niż pięknego efektu. Oprócz tego zwracajmy uwagę na tłuste plamy oraz mocne barwniki. Olej, czerwone wino, sok z buraka – podłogą drewniana może tego nie przetrwać. Z pewnością efekt ciemnej plamy nie będzie sprzyjał eleganckiemu wnętrzu.

Czyszczenie podłogi drewnianej – na początek odkurzacz do podłóg drewnianych.

Na czym polega zatem czyszczenie podłogi drewnianej? Pamiętajmy, że pielęgnacja nie polega wyłącznie na etapie mycia. Zacznijmy od początku – od odkurzacza. Czy istnieje odkurzacz do podłóg drewnianych? Oczywiście, że nie ma dedykowanego sprzętu do tego rodzaju powierzchni. Zwróćmy jednak uwagę na nadające się do tej czynności końcówki. Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w specjalne końcówki z włosiem, które zapobiegają rysowaniu powierzchni podczas odkurzania. I właśnie taka nakładka idealnie sprawdzi się do podłogi drewnianej! Warto odkurzać mieszkanie regularnie, aby piasek i inne zabrudzenia nie gromadziły się na powierzchni podłogi i nie rysowały jej.

podłogi drewniane w łazience

Czym myć podłogę drewnianą – czy sprawdzą się domowe sposoby?

Zaraz po etapie odkurzania nasuwa nam się na myśl jedno z ważniejszych pytań – czym myć podłogę drewnianą? Zacznijmy jednak od tego, czego używać nie powinniśmy! Otóż przyjęło się, że domowe sposoby są najlepsze – czyżby? Chcemy wyjaśnić Wam, dlaczego korzystanie z domowych sposobów nie zawsze sprawdzi się w przypadku podłogi drewnianej.

Czym myć podłogę drewnianą – woda z octem.

Jak doskonale wiemy, ocet jest kwasem. Ze względu na to nie powinniśmy stosować go na powierzchni drewna, nawet w roztworze. Kwas octowy mógłby zniszczyć wierzchnią chemiczną warstwę, którą pokryta jest deska drewniana. Sama woda również nie pomoże. Podłoga drewniana powinna być nie tylko pielęgnowana, ale również systematycznie konserwowana przez odpowiednie środki do tego przeznaczone. Zatem czym myć podłogę drewnianą?

Płyn do podłóg drewnianych – jak wybrać odpowiedni impregnat do podłogi drewnianej?

Producenci podłóg najlepiej znają potrzeby poszczególnych desek. Z całą pewnością każdy, kto kupuje podłogę drewnianą do swojego domu, otrzyma szereg informacji, dotyczących prawidłowej pielęgnacji powierzchni. To, jaki preparat powinniśmy stosować, zależy przede wszystkim od rodzaju podłogi. Omówmy zatem oba przypadki. Płyn do podłóg drewnianych lakierowanych.

Podłoga drewniana pokryta lakierem nie jest problematyczna.

Dość łatwo utrzymać ją w czystości. Jej powierzchnia jest gładka, a sama powłoka charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania czy plamy. Do pielęgnacji takiej powierzchni, producenci rekomendują stosowanie preparatów dedykowanych właśnie podłogom lakierowanym – doskonale sprawdza się do tego produkty beztłuszczowe. Odpowiedni produkt nada podłodze połysk i odpowiednio ją zakonserwuje.

Płyn do podłóg drewnianych olejowanych?

Wyjątkowość podłogi olejowanej polega przede wszystkim na jej niesamowitym wyglądzie. Olej, którego używa się w tym przypadku, ma za zadanie wnikać wgłąb porów drewna, podkreślając jego naturalną strukturę. Oprócz tego olej wzmacnia materiał od wewnątrz, gwarantując mu doskonałą ochronę przed wilgocią. Z uwagi na fakt, że sama powierzchnia desek nie jest w tym przypadku pokryta chemiczną ochroną, deska olejowana brudzi się znacznie szybciej. Dlatego tak istotna jest jej częsta i odpowiednia pielęgnacja. Czym myć podłogę drewnianą olejowaną? Przede wszystkim specjalnym koncentratem o działaniu natłuszczającym, który doskonale wyczyści parkiet, jak również zakonserwuje jego powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak wykonać taką pielęgnację? Czyszczenie podłogi drewnianej olejowanej wymaga pewnej dozy ostrożności – używaj zawsze miękkiej mikrofibry, która zapobiegnie rysowaniu powierzchni.

Leave a Reply