fbpx

Newsletter

Home  /  Fiszki: Strefa wiedzy   /  FISZKI | 1. Tarasy: jaki taras wybrać

FISZKI | 1. Tarasy: jaki taras wybrać

Czym są FISZKI Deska Design? [rozwiń]

Czym są FISZKI Deska Design?
FISZKI to najprościej wiedza w pigułce pozyskana od specjalistów.
Naszą wiedzę i doświadczenie pragniemy przekazać  naszym klientom, by poprawić komunikacje i rozszerzyć wiedzę o produkcie.
Na początku każdego tygodnia będziemy publikować nowe FISZKI. Dlatego zapraszamy do SUBSKRYPCJI. 
Serie otwieramy aktualnym tematem czyli FISZKI: tarasy 

Seria FISZKI Deska Design | Tarasy

1. jaki taras wybrać | publikacja 25.06 > CZYTAJ 
2. montaż tarasu | publikacja 02.07 > CZYTAJ
3. deska naturalna i kompozytowa – wady i zalety | publikacja 9.07 > CZYTAJ
4. jak dbać o taras z drewna i kompozytu | publikacja 16.07 > CZYTAJ

FISZKI: STREFA WIEDZY
▶ 1. TARASY: 1. jaki taras wybrać

Jaki materiał na taras wybrać?
Taras to jedno z ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu w okresie letnim. Chętnie na nim relaksujemy się z książką, grillujemy, bawimy się z dziećmi, czy po prostu cieszymy się słońcem. Taras często stanowi płynne przejście z domu do ogrodu, dlatego warto go odpowiednio urządzić, tak aby wpasowywał się zarówno do aranżacji ogrodu, jak i pasował do elewacji budynku. Materiał, jaki wybierzemy do wykończenia tarasu, powinien jednocześnie być wytrzymały na warunki atmosferyczne i intensywne użytkowanie, a także pozwalać na zachowanie wysokiej estetyki tego miejsca, która będzie sprzyjała wypoczynkowi i stworzeniu przyjemnej atmosfery, gdzie każdy domownik będzie czuł się dobrze.

Deska drewniana na tarasie, dlaczego warto, kiedy najlepiej zastosować?
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które są stosowane do budowy tarasów, są deski drewniane. Drewno jest szczególnie chętnie wykorzystywane przy konstrukcji tarasów przy domach, które utrzymane są w klasycznym stylu, nawiązującym do wiejskich dworków lub też w domach stylizowanych na górskie chaty, a także w miejscowościach o charakterze typowo turystycznym i wypoczynkowym, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymaga określonego wyglądu domu. Taras wykonany z naturalnej deski będzie też idealnym uzupełnieniem domów, których elewacja w całości lub w części wykończona jest deską elewacyjną. Wówczas można dobrać kolor drewna pod kolor elewacji lub wybrać odważniejsze rozwiązanie i zdecydować się na drewno o kontrastującej barwie.

Deskę drewnianą na taras warto wybrać wtedy, gdy zależy nam na ociepleniu tego miejsca – stworzeniu przyjemnej atmosfery, która pozwoli na przygotowanie kącika odpowiedniego do wypoczynku. Warto też wspomnieć, że drewno w pewnym stopniu amortyzuje upadki, co jest istotne w przypadku, gdy na tarasie często będą bawiły się małe dzieci. Dobrze dobrane oraz zadbane deski drewniane będą służyły latami i nadadzą tarasowi naturalny wygląd.
Wybierając deskę na taras, warto zwrócić uwagę na jej grubość. Najczęściej dostępne są deski o grubości od 19 do 26 mm. Im deska będzie grubsza, tym będzie trwalsza – wytrzymalsza na obciążenia i użytkowanie. Grubsze deski będą również wymagały mniejszej liczby legarów do mocowania. Istotna jest też długość i szerokość desek, które mogą wpłynąć nie tylko na ich odporność, ale także na ostateczny wygląd podłogi na tarasie.
Na tarasy można wybierać deski z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Jeżeli chodzi o drewno z drzew krajowych, najczęściej wybierane są deski pochodzące z drzew liściastych np. dębowe. Z kolei, jeżeli chodzi o drewno egzotyczne, to na tarasy poleca się tek, bagkirai oraz massarandubę.

Drewno w niestandardowej odsłonie, czyli słów kilka o bruku drewnianym

Innym ciekawym rozwiązaniem na taras jest bruk drewniany. Ma on wszystkie właściwości, jakie charakteryzuje drewno, należy o niego dbać w taki sam sposób – poprzez impregnację i zabezpieczenie powierzchni, ale jednocześnie bruk drewniany pozwala na osiągnięcie innego efektu niż klasyczna deska drewniana, co pozwala go dostosować w pełni do estetyki posesji.
Bruk drewniany może mieć formę klasycznej kostki brukowej, charakterystycznej dla wykończenia podjazdów czy placów przed domami. Jeżeli zastosuje się do jego zabezpieczenia barwione impregnaty, można uzyskać ciekawy efekt, który będzie powtórzeniem wzoru, jaki znajduje się na wyłożonym kostką brukową podjeździe. Bruk drewniany jest dobrym rozwiązaniem w przypadku domów o nowoczesnej, prostej formie, których wygląd chcemy nieco ocieplić i stworzyć wokół nich przyjemną atmosferę.
Bruk drewniany dostępny jest także w formie kwadratów i walców, które można wykorzystać zarówno przy domach całorocznych, jak i wypoczynkowych czy ogrodowych altanach.

Deski kompozytowe – kwintesencja nowoczesności
Drewno jest przepięknym i wdzięcznym materiałem, który tworzy atmosferę domu i całej posesji. Jednak, aby zachowało swój piękny wygląd, wymaga regularnej pielęgnacji i impregnacji. Kojarzone jest również z klasycznymi elewacjami. Coraz więcej osób szuka jednak rozwiązania, które będzie mniej wymagające w czyszczeniu, układaniu i pozwalało na podkreślenie nowoczesnego charakteru domu i ogrodu. Tym rozwiązaniem są deski kompozytowe, które swoją fakturą przypominają drewno, ale są od niego trwalsze, charakteryzują się również jednolitym kolorem oraz idealnie równą powierzchnią. Przede wszystkim są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a także na działanie mikroorganizmów.
Właściwości deski kompozytowej wynikają z tego, że jest ona tworzona z mieszaniny drewna naturalnego oraz tworzyw sztucznych (najczęściej PCW). Dzięki temu deski kompozytowe są niskonasiąkliwe i odporne na wysokie wahania temperatur, co powoduje, że można je stosować wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne mogące szybko skrócić żywotność drewnianej podłogi. Jednocześnie podobnie jak naturalna deska są miłe w dotyku oraz cechują się wysoką estetyką wykonania.
Decydując się na położenie na tarasie deski kompozytowej, warto zwrócić uwagę na systemy tarasowe, takie jak np. Twinson, które nie wymagają czynności konserwujących i mogą być poddane recyklingowi, co z pewnością zachwyci osoby, którym bliskie są zasady ekologicznego trybu życia.

Post a Comment

*

code

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram