fbpx

Newsletter

FISZKI | 1. Tarasy: 3. montaż tarasu

Home  /  Fiszki: Strefa wiedzy   /  FISZKI | 1. Tarasy: 3. montaż tarasu

FISZKI | 1. Tarasy: 3. montaż tarasu

Czym są FISZKI Deska Design? [rozwiń]

Czym są FISZKI Deska Design?
FISZKI to najprościej wiedza w pigułce pozyskana od specjalistów.
Naszą wiedzę i doświadczenie pragniemy przekazać  naszym klientom, by poprawić komunikacje i rozszerzyć wiedzę o produkcie.
Na początku każdego tygodnia będziemy publikować nowe FISZKI. Dlatego zapraszamy do SUBSKRYPCJI. 
Serie otwieramy aktualnym tematem czyli FISZKI: tarasy 

Seria FISZKI Deska Design | Tarasy

1. jaki taras wybrać | publikacja 25.06
2. deska naturalna i kompozytowa – wady i zalety | publikacja 02.07
3. montaż tarasu| publikacja 9.07
4. jak dbać o taras z drewna i kompozytu | publikacja 16.07

FISZKI: STREFA WIEDZY
▶ 1. TARASY: 3. montaż tarasu

Mocowanie desek tarasowych – jaki sposób wybrać?
Wydawać by się mogło, że najważniejszą kwestią związaną z budową tarasu, jest wybór materiału, z jakiego zostanie wykonany. Jednak jak się okazuje, równie ważny jest sposób montażu jego nawierzchni. Szczególnie duże znaczenie ma to w sytuacji, gdy decydujemy się na taras z deski drewnianej, która pod wpływem warunków panujących na zewnątrz może zmieniać swoje rozmiary, co prowadzi do jej wypaczenia i konieczności wymiany na nową. Sposób montażu będzie zatem rzutował nie tylko na estetykę tarasu, ale także na jego wytrzymałość czy sposób renowacji i wymiany zniszczonych lub wypaczonych elementów.

 

 

Jakie sposób mocowania desek tarasowych wybrać?
Jeżeli decydujemy się na taras z desek, możemy wybrać jeden z wielu sposobów ich mocowania. Do najczęściej stosowanych metod zaliczyć należy mocowanie za pomocą śrub, blaszek lub kleju. Co warto wiedzieć o tych metodach mocowania?

Mocowanie przy pomocy wkrętów:

do mocowania desek tarasowych najlepiej wybierać wkręty wykonane z materiałów odpornych na korozję – szczególnie polecana jest stal nierdzewna (warto wybrać stal hartowaną klasy A2) oraz mosiądz. Dobierając wkręty, należy zwrócić uwagę na grubość deski – długość wkrętu powinna odpowiadać podwójnej wartości grubości deski. Wkręt powinien być umiejscowiony ok. 1,5 cm od krawędzi deski po obu jej stronach w miejscu łączenia z legarem. Trzeba pamiętać, że główki wkrętów są widoczne na powierzchni podłogi tarasu. Można je zamaskować, stosując specjalną farbę, której kolor dobiera się do koloru drewna. Taki sposób montażu uważany jest za najtrwalszy. Mocowanie na wkręty umożliwia też szybką wymianę elementów, które uległy zniszczeniu lub wypaczeniu na nowe. Taki sposób mocowania zaleca się między innymi przy nieosłoniętych tarasach położonych od strony południowej, gdyż duże nasłonecznienie od tej strony może powodować konieczność częstego wymieniania elementów wypaczonych przez długą ekspozycję na słońce, co jest utrudnione w przypadku innych metod mocowania, szczególnie przy pomocy kleju;

Mocowanie przy pomocy blaszek

w tym przypadku deska jest mocowana przy pomocy blaszek przykręcanych do legara – blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia w desce. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ten sposób mocowania nie będzie możliwy w sytuacji, gdy drewno jest narażone na warunki powodujące częste zmiany jego wymiarów (na pracę drewna). Dlatego taki sposób mocowania desek tarasowych zalecany jest jedynie przy tarasach położonych od strony północnej, gdzie drewno jest mniej narażone na wysokie nasłonecznienie, a co za tym idzie na wypaczenie i zmianę rozmiarów pod wpływem temperatury;

Mocowanie przy pomocy kleju
do mocowania desek tarasowych stosuje się klej elastyczny. Zazwyczaj jest to klej jednoskładnikowy poliuretanowy lub polimerowy. Koniecznie musi to być produkt przeznaczony do stosowania na zewnątrz, gdyż będzie odporniejszy na działanie czynników atmosferycznych. Klej nakłada się na legar przy pomocy pistoletu ręcznego. Mocowanie przy pomocy kleju warto wybrać wtedy, gdy taras jest położony od strony północnej, zachodniej lub wschodniej. Stosowanie tego rozwiązanie od strony południowej może być o tyle problematyczne, że będzie wymagało budowy zadaszenia nad tarasem, a także regularnego nawilżania desek, aby pod wpływem temperatury i przesuszenia nie wypaczyły się.

Co jeszcze warto wiedzieć o mocowaniu desek tarasowych?
Obok wyżej wspomnianych sposobów montażu, coraz więcej firm stara się opracować mocowanie desek, które będzie całkowicie niewidoczne, a jednocześnie będzie można je stosować praktycznie w każdym przypadku – niezależnie od usytuowania tarasu. Taki system mocowania zazwyczaj opiera się na specjalnych klipach, które można zastosować w deskach o odpowiedniej grubości, tak aby mocowanie nie przebiło jej od spodu. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest przy domach o prostej, geometrycznej formie, którym chce się nadać nowoczesnego wyglądu. Montaż na klipy pozwala też na zachowanie dobrej cyrkulacji powietrza pomiędzy deskami i legarami, co powoduje, że powierzchnia tarasu schnie równomiernie i szybko, co wypływa na żywotność jego elementów.
Z uwagi na to, że drewno pracuje, należy zachować minimalne, równe odstępy pomiędzy poszczególnymi deskami, a także przy krawędzi domu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wypaczenia desek, a także rozsadzenia muru, szczególnie zimą, gdy deski mogą nasiąknąć wodą, która w czasie przymrozków pęcznieje, zmieniając się w lód.
Po zamocowaniu desek naturalnych należy je zaimpregnować (o ile nie były one wcześniej zaimpregnowane przez producenta) oraz nałożyć preparat zabezpieczający ich powierzchnię. W przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz zaleca się preparaty olejowe, które wnikają w drewno i łatwo można odświeżyć.
Jeżeli decydujemy się na taras z desek kompozytowych, swoją uwagę warto zawrócić ku kompletnym systemom montażowym, jakie oferują między innymi firmy Twinson czy Timberness. Pozwala to na bezproblemowe dobranie materiałów, które pozwolą na szybki montaż deski tarasowej. Z reguły system obejmuje deski kompozytowe, legary, listwy wykończeniowe (maskujące) oraz elementy montażowe.

 

Taras kompozytowy RELAZZO

INNE TEMATY

Post a Comment

*

code

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij